CST Türkçe CST English CST Russian
Müşteri Himzetleri
Firma Profili

Uygun Boya Seçimi Nasıl Yapılır ?

Boya satın alırken Öncelikle, boyanacak yüzeylere uygun özellik taşıyan bir boya seçilmeli ve yardımcı malzemeler gerekiyorsa, bunların da yüzeye ve boyaya uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Dış cephelerin astarlama ve boyama işlemlerini, direk güneş altında, sert rüzgarda, yoğun yağışta, yüksek nem oranında ve 5 derecenin altında yapmayın.

Piyasada her kalitede tiner ve astar vardır. Ancak, uygulamada daha iyi sonuç almak için, kaliteli astarlar ve incelticiler kullanılmalıdır. Boya seçerken, satın aldığınız ürünün TSE standartlarını taşıyıp taşımadığını, üretici firmanın ISO 9001 belgesine sahip olup olmadığını kontrol ederek karar veriniz. İç mekanlarda, kullanacağınız rengin mekana uygun olup olmadığını iyi düşünmeliyiz.

Renk seçimi Renk seçerken, temelde kişisel beğeni rol oynasa da, uygulanacak renk, mekanın özelliklerine göre belirlenir.

Örneğin : Koyu renkler ışığı emerek iç mekanları olduğundan küçük gösterir. Alçak tavanlı küçük odalarda sınırları hafifletmek ve mekanı ferahlatmak için, beyaz yada pastel renkler kullanılır. Buna karşılık, yüksek tavanlar, duvarlara göre bir-iki ton koyu boyanarak alçaltılabilir. Korniş ve pencere pervazlarını farklı renklerle boyamak ise, uzun bir odanın boyutlarını belirginleştirir.